Dziwne i zabawne zwyczaje ślubne w wybranych krajach europejskich
W tym artykule nie skupimy się na naszych tradycyjnych zwyczajach ślubnych panujących w Polsce. Chcemy Wam przedstawić najciekawsze zwyczaje związane ze ślubem i weselem panujące u naszych sąsiadów oraz w wybranych krajach europejskich. :)
Niemcy - Baumstamm zersägen
O zwyczaju Polterabend już pisaliśmy wcześniej. Pominiemy zatem ten dość głośny zwyczaj przedślubny i przytoczymy nietypową weselną ,,zabawę" nowożeńców zza zachodniej granicy. Baumstamm zersägen – osobliwy zwyczaj przecięcia drewnianej bali przez młodych, który ma symbolizować pierwszą wspólną przeszkodę, z jaką musi sobie poradzić młode małżeństwo. Jeśli drewno zostanie przecięte, będzie to oznaczało, że żadne problemy nie będą dla nich przeszkodą. Tylko uwaga na palce 😉
Austria – fajerwerki na śniadanie
Co powiedzielibyście na pobudkę przy huku odpalonych fajerwerków? W Austrii to nic dziwnego - zwłaszcza, że panna młoda z pewnością spodziewa się takiego rannego szaleństwa w dniu jej ślubu! Winowajcami oczywiście są znajomi i sąsiedzi, którzy czekają na poranny poczęstunek 😉
Czy na tym kończy się poranna zabawa? Wręcz przeciwnie! Po śniadaniu panna młoda zostaje „porwana” przez gości, którzy zabierają ją do klubu lub tawerny. Jak sądzicie, co dzieje się dalej? Zadaniem przyszłego pana młodego jest „odnaleźć” i „odzyskać” swoją narzeczoną, co symbolizuje jego zaangażowanie, miłość i gotowość do pokonywania wszelkich przeszkód. Często towarzyszy temu mnóstwo śmiechu, a niekiedy pan młody musi „wykupić” swoją wybrankę, np. stawiając porywaczom kolejkę drinków lub wykonując drobne zadania.
Litwa – przenoszenie przez… most
Jednym z ciekawszych zwyczajów na Litwie jest przenoszenie panny młodej - nie przez próg, jak to ma zwyczaj w naszym kraju - ale przez... most! Po ceremonii, kiedy młodzi kierują się na miejsce przyjęcia weselnego i przejeżdżają przez most, wówczas obowiązkiem Pana młodego jest ruszenie z małżonką na rękach. No i nie jest lekko, bo młody musi pięciokrotnie przenieść przez niego swoją ukochaną. Aby było zabawniej, goście zazwyczaj stawiają zakłady, czy młodemu się uda. My mamy nadzieję, że raczej nie ma tu mowy o kilkukilometrowej trasie do pokonania z obciążeniem 😉
Most symbolizuje gotowość pana młodego do stawiania czoła wyzwaniom i wspierania swojej ukochanej w trudnych momentach życia.
Dania - obcinanie skarpetek
Co może zniechęcić kobietę do mężczyzny? Dziurawe skarpetki!
Szalonym duńskim zwyczajem w czasie wesela jest niszczenie skarpetek pana młodego. Jeden z weselników ma za zadanie wycięcie dziury w jego skarpetce. Ważne, by skarpetka była zabrana z tej nogi, na której pan młody klęczał podczas oświadczyn. Ma to zapewnić wierność wobec wybranki serca i zniechęcić inne dziewczyny do podrywu 😉 No bo która z panien chciałaby wyjść za takiego, co ma dziury w skarpetach?😉
Irlandia – Strawboys, Handfasting i dziwny pierwszy taniec
Ten kraj słynie z wielu dziwacznych tradycji ślubnych. Jedną z nich jest Strawboys. To grupa tancerzy przebranych w słomiane stroje - w tym w stożkowato-snopkowate nakrycia głowy zasłaniające całe twarze. Przybywają oni na wesele, by tańczyć z panną młodą i innymi pannami, zabawiać muzyką, piosenkami i żartami. Ta tradycja ma na celu przynieść młodej parze szczęście, zdrowie i bogactwo.
Pozostając w tematyce muzyki warto wspomnieć o dziwnym pierwszym tańcu pary młodej. Co może być dziwnego? Para młoda ma tak tańczyć, by nie oderwać stóp od podłogi. Skąd taki pomysł? Irlandczycy wierzą, iż na pannę młodą czyha zło w postaci diabła, którego celem jest porwanie dziewczyny podczas pierwszego tańca. Nieoderwanie stóp od podłogi ma niweczyć diabelskie plany.
Kolejnym nietypowym celtyckiem zwyczajem jest Handfasting czyli rytuał wiązania rąk. Cóż to takiego? Młodzi krzyżują dłonie w taki sposób, by prawa ręka młodej trzymała prawą rękę młodego, a lewa - lewą młodego. Następnie kapłan lub celebrant owija dłonie młodych (kiedyś to był sznur). Dziś używa się kolorowych wstążek, koronek - ma to symbolizować dozgonne połączenie nowożeńców węzłem małżeńskim. Zastosowane kolory wstążek mają tu również znaczenie i są symbolem wartości, które mają im przyświecać przez całe życie.
Handfasting
Rytualne „porwanie” panny młodej, wspólne wykonywanie zadań czy symboliczne „wykupiny” - takie tradycje mają nie tylko na celu uczczenie samego ślubu, ale także pokazanie wartości, którymi mają się kierować młodzi we wspólnym życiu.